Jest to scenariusz zajęć przeprowadzonych w klasie IV życia. Dzięki tej lekcji dzieci z dysfunkcją intelektualną poznały odzież, którą należy nosić zimą, aby uchronić się od przeziębienia.
Scenariusz zajęć
Przedmiot: 2 h funkcjonowanie w środowisku, plastyka, technika
Klasa: IV życia Temat ośrodka tygodniowego: Odzież jesienno-zimowa Temat ośrodka dziennego: Czapka, szal, rękawiczki
Cele edukacyjne: - wzbogacanie wiedzy o otaczającym świecie, utrwalenie wiedzy dotyczącej zmian atmosferycznych - rozwijanie umiejętności dobierania odzieży do odpowiedniej pory roku i części ciała - wzbogacanie czynnego i biernego słownictwa
Cele zoperacjonalizowane: A. Uczeń zna: - sposób dobierania odzieży do odpowiedniej pory roku i części ciała - przeznaczenie wybranej odzieży (czapki, szala, rękawiczek) B. Uczeń rozumie: - dlaczego należy zabezpieczyć się przed zimnem - jak chronić organizm przed przeziębieniem C. Uczeń potrafi: - dobrać odzież do panujących warunków atmosferycznych - wypowiadać słowa: czapka, szal, rękawiczki - wycinać z materiału naszkicowaną odzież i przyklejać na postać człowieka - wypełniać kontury odzieży omawianej podczas lekcji
Cele rewalidacyjne: - rozwijanie uwagi, pamięci oraz myślenia w toku obserwacji
Metody: - oparte na słowie, oparte na obserwacji, oparte na praktycznym działaniu, aktywizujące
Zasady: - stopniowania trudności, indywidualizacji wymagań, aktywizowania, poglądowości
Formy pracy: - zbiorowa i indywidualna
Środki dydaktyczne: - odzież (czapka, szal, rękawiczki) - ilustracje z odzieżą - plansza z postacią człowieka - materiał - nożyczki, klej - kredki, zdania wyrazowo-obrazkowe
Przebieg zajęć I. Zajęcia wstępne
- Wzajemne powitanie piosenką „Witaj Patrycja”
- Zajęcia porządkowe
2.1. Sprawdzenie listy obecności 2.2. Kontrola czystości 2.3. Praca dyżurnych
- Obserwacja stanu pogody i zmian zachodzących w środowisku. Metoda aktywizująca – chorągiewka z pogodą
- Ustalenie nazwy dnia tygodnia, miesiąca – zapisanie na tablicy. Rozpoznawanie etykiet
- Wspólne zaśpiewanie piosenki o tematyce jesiennej pt. „A to jeż”
- Przypomnienie tematów z ostatnich lekcji
- Wprowadzenie do tematu lekcji – worek Seguina
II. Zajęcia właściwe
- Spożywanie drugiego śniadania
- kulturalne zachowanie się przy stole - porządkowanie stolika - mycie zębów
- Wyciąganie odzieży z worka Seguina
- określanie cech odzieży (poznanie polisensoryczne) - przeliczanie odzieży - dopasowanie do części ciała - samodzielne ubranie swojej odzieży
- Umocowanie kolorowych obrazków przedstawiających czapkę, szal i rękawiczki na tablicy
- Praca zbiorowa:
- odpoznawanie na tablicy tematycznej etykiet z nazwami odzieży (czapka, szal, rękawiczki), próby dopasowania nazw do obrazków znajdujących się na tablicy
- Odczytywanie etykiet (analiza i synteza)
- Praca z zeszytem:
- zapisanie daty i dnia tygodnia - rozdanie kart pracy i wklejenie ich do zeszytu - pisanie po śladzie ciągłym wyrazów: czapka, szal, rękawiczki - czytanie zdań wyrazowo-obrazkowych: TO JEST SZAL, TO JEST CZAPKA, TO SĄ RĘKAWICZKI
- Rozdanie kartoników z przyklejoną postacią ubranego człowieka:
- określanie nazw części ciała - określanie ich barwy - wypełnianie konturów kredkami świecowymi, samodzielne dobieranie kolorów
- Zwrócenie uwagi na brakujące części garderoby i nazywanie ich
- Ustalenie wspólnie z dziećmi, co potrzebujemy do wycięcia z materiału i przyklejenie na tekturę brakującej odzieży
- Wycinanie z materiału według narysowanego wzoru rękawiczek, szala, czapki
- Dopasowanie wyciętej odzieży do części ciała postaci narysowanej na tekturze
- Przyklejanie czapki, szala, rękawiczek w odpowiednie miejsce
- Podpisywanie po śladzie ciągłym swojej pracy imieniem
- Wystawa prac
III. Zajęcia końcowe
- Uporządkowanie stanowiska pracy przez dzieci
- Podsumowanie dnia pracy
- Ocena pracy dzieci i zachowania się w ciągu dnia
- Pożegnanie się z dziećmi w miłej atmosferze
Zajęcia przygotowała i przeprowadziła: Ewa Klimczak
|